Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Nasze władze w Rzymie

Spotkanie z kard. Ryłko, przewodniczącym Papieskiej Rady ds Świeckich

Katarzyna Dyba, ks. Piotr Zamaria, 2016-02-18 Tagi: JMJ 2011, Kraków, Rada Federalna, Rada Naczelna, Rzym

„Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu....” To właśnie tam 8.02 br władze naszego Stowarzyszenia oraz przedstawiciele naszej ekipy ŚDM Kraków 2016, na zaproszenie szefów Federacji, uczestniczyły w spotkaniu z kard. St. Ryłko – Przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich. Na tym spotkaniu, jak co roku, Przewodnicząca Nicoletta Orzes złożyła sprawozdanie z naszej działalności. Następnie był czas dla naszej ekipy. Naczelniczka Magdalena Gzik wspierana przez Przewodniczącego Piotra Sitko, krótko opowiedziała o Nas a Marcin Kuczaj szef ekipy ŚDM opowiedział o naszych przygotowaniach do tego wydarzenia w Krakowie.

Kard. Ryłko uważnie wysłuchał naszych wypowiedzi i przedstawił kilka myśli jako formę podpowiedzi kierunku naszej pracy i rozwoju w kontekście wydarzeń, które nas czekają w nadchodzącym roku , m.in. 60 rocznica powstania Federacji Skautingu.

Kardynał bardzo zbudowany postawą skautów, którzy jak mówił, zawierzyli propozycji Ewangelii i bardzo chciał, żebyśmy w ten sposób, nam właściwy, wyrażali innym, na zewnątrz, takie oblicze chrześcijaństwa. Mówił, żebyśmy, tak jak do tej pory, otwierali ludzi na działanie i propozycję Chrystusa.

Przy tej okazji kard. Ryłko odniósł się do jubileuszu 60-lecia istnienia Federacji. Dał nam wskazówki jak na nowo spojrzeć na takie rocznice i jak je pełniej przeżywać a nie tylko „odfajkować” w kalendarzu. Poradził Nam abyśmy spojrzeli na wszelkie jubileusze w perspektywie 3 rzeczy:

  • Każda rocznica jest okazją do spojrzenia w tył, za siebie, po to aby odkryć na nowo swoje korzenie, z których jesteśmy zrodzeni, z których wyrastamy.
  • Trzeba żyć teraźniejszością według swojej tożsamości. Nasze zadanie, (…) jest ciągle takie samo – wychowywać do fascynacji bycia człowiekiem, bycia skautem, bycia chrześcijaninem.
  • Patrzeć z zaufaniem w przyszłość. Świadomi naszej tożsamości, podejmując aktualne zadanie, musimy wiedzieć, że Pan Bóg stoi obok nas, musimy patrzeć przed siebie z nadzieją i radością.

„Wieczne miasto” miało jeszcze wcześniej dla nas 2 niespodzianki: udało się nam mieć Mszę Św. przy grobie Świętego Jana Pawła II, gdzie powierzaliśmy swoje intencje i sprawy naszego Stowarzyszenia oraz przy okazji objęła nas peregrynacja relikwii ciał Św. Ojca Pio i Ojca Leopolda. 

Mając jeszcze w głowach słowa kardynała już trzeba było opuszczać Rzym.  Mówimy mu na razie „ Do zobaczenia”.